Most do Iránu

Divize DHL Freight otevírá pro německé a evropské společnosti íránský exportní trh. Týmy expertů organizují íránskou přepravu z terminálů ve Frankfurtu a Istanbulu. K ruce je zkušený partner, který zajišťuje hladký průběh každého kroku.

Konec sankcí vůči Íránu se odráží v reálných číslech: Export do Islámské republiky se v první půlce roku 2016 zvýšil o 15 procent na 1,1 miliardy EUR. A Michael Tockuss, generální ředitel Německo-íránské obchodní komory, si je jistý, že je to teprve začátek: „Za celý rok očekáváme nárůst o 20 až 25 procent.“ Mezi produkty, po nichž se teď v Íránů zvyšuje poptávka, patří například stroje a vybavení, chemické primární produkty, eletrotechnologie a obnovitelné zdroje, například větrné elektrárny.

Pro příští rok předpovídají íránští experti další růst exportu. Ale také nabádají k trpělivosti: „Sankce platily několik let,“ říká, „a stejně tak řadu let bude trvat, než se vše vrátí do normálních kolejí a než se vybudují nové obchodní vztahy.“ Německá obchodní sdružení považují nový vývoj za povzbudivý a očekávají zvyšující se bilaterální obchody. K tomu však bude potřeba fungující logistika a stabilní dodavatelské řetězce.

DHL Freight nabízí evropským společnostem přímočarý vstup na íránský trh. Přepravní společnost vybudovala v terminálech v německém Frankfurtu a tureckém Istanbulu pro tento účel dvě střediska, které umožní hladký průběh přepravy do Íránu. DHL Freight podporuje společnosti vyvážející zboží do tohoto regionu nabídkou celoevropské přepravy jednotlivých zásilek i celovozové přepravy či týdenních odjezdů sběrných zásilek.

DIHK: Německé společnosti mají velký zájem o obchod s Íránem
„Díky Společnému konkrétnímu akčnímu plánu z roku 2015, který řeší íránský jaderný program, se znatelně zvýšil zájem o obchodování s Íránem. Ve srovnání s předchozím rokem zaznamenalo 43 z 79 německých obchodních a průmyslových komor v roce 2015 nárůst počtu žádostí o poradenství a 26 označuje tento nárůst dokonce za velmi výrazný.“
Zdroj: Federace německých obchodních a průmyslových komor, Zpráva o zahraničním obchodu 2016

„Jsme velmi rádi, že nám na íránském trhu vznikají nové příležitosti. Nedávný politický a ekonomický vývoj představuje skvělý potenciál pro obchod. Díky dlouholetým zkušenostem chtějí naše střediska kompetencí pomoci společnostem při realizaci jejich potenciálu rozšířením obchodních vztahů s Íránem,“ uvedl Amadou Diallo, Chief Executive Officer, DHL Freight.

Divize DHL Freight definovala nabídku několika klíčových služeb, například týdenní odjezdy svozových zásilek z terminálu ve Frankfurtu nad Mohanem do Teheránu. Služby rovněž zahrnují přepravu nebezpečného zboží, zásilek s regulovanou teplotou (+2 až +25 stupňů Celsia), skladovou logistiku, celní služby a sledování nákladu pomocí GPS. Zboží z celé Evropy určené pro Írán lze navíc přepravit sítí divize DHL Freight.

S hladkým a bezproblémovým průběhem přepravy pomůže divizi DHL Freight lokální kompetentní logistický partner: Společnost Aryamasir International Transport Co. Ltd má mnohaleté zkušenosti v silniční a železniční přepravě a velmi dobře zná potřeby regionu. Její pracoviště najdeme v Teheránu i v přístavním městě Bandar Abbas na jihu Íránu. „Jsme jediná logistická společnost v naší zemi, která má své vlastní skladovací kapacity pro celní řízení – naši zákazníci proto šetří čas i administrativní náklady při dovozních formalitách,“ vysvětluje předseda představenstva Amir Shirazian.

Německo-íránské ekonomické vztahy se historicky vyvíjejí. Přibližně 30 procent průmyslové infrastruktury v Íránu pochází z Německa. Po prosazení hospodářských sankcí se ekonomické vztahy od roku 2007 zpomalily. Pozitivní vývoj byl nastartován až v roce 2014, kdy se objem obchodu zvýšil na 2,69 miliardy EUR. V roce 2015 se však toto číslo opět snížilo o 10 procent. Společný konkrétní akční plán ruší sankce pro Írán v několika fázích. Druhá fáze bude probíhat nejdéle do října 2023 a úplné odstranění, takzvaný závěrečný den, je naplánované na rok 2025.

„Pro německé hospodářství se tím otevírá šance na kontrakty v hodnotě miliard,“ říká vedoucí zahraničního obchodu federace německých obchodních a průmyslových komor Volker Treier. V množství zásob ropy je Írán na čtvrtém místě na světě a v množství zásob zemního plyn na místě druhém. Jen samotný ropný byznys představuje v plánech státu projekty v částce zhruba 170 miliard EUR.

Ostrava, 10. prosince 2016

V Čr příští rok zvyšujeme ceny o 4,9 %

Reagujeme na investice do zkvalitňování služeb a servisu

Cenové nabídky
a objednávky 24/7

Objednávejte online,
jedním klikem

Informace o úpravě cen září - prosinec 2019

Odvětví logistiky se potýká
s nedostatkem kapacit.

Vnitrostátní paletová přeprava přechází z PPL CZ

DHL Freight CZ přebírá odpovědnost od 1.5. 2019

Změny v obchodních podmínkách Incoterms

Celosvětová změna struktury podmínek

Vít Návrat,
rozhovor

Jak to vidí ředitel
DHL Freight

Přepravy s nezávislým
dohledem Transwide

Organizace přeprav hygienických potřeb

Více pohodlí a funkcí
v naší prezentaci

Dostupnost informací
je velmi důležitá
ICE
NAPIŠTE SVŮJ POŽADAVEK ČI DOTAZ MY VÁM NAPÍŠEME NEBO ZAVOLÁME Jméno: DHL Express (Czech Republic) s. r. o.
Sídlo: Nádražní 2967/93, 702 00 Moravská Ostrava
IČ: 25683446

Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 27002.